Čo je smart domácnosť?

Smart home, alebo inteligentná domácnosť je novodobý trend ľudí po celom svete. Považuje sa za ňu rezidencia, budova alebo byt, ktorý používa zariadenia pripojené na internet pre jednoduchý manažment a diaľkové ovládanie domácich spotrebičov a zariadení ako napríklad radiátory.

Technológia smart home je vlastne optimalizácia domácnosti, taktiež nazývaná domotika (vychádza z latinského slova domus, domov), sprostredkuváva domácnosti komfort a jednoduchú manipuláciu so spotrebičmi.

Pôvod smart domácnosti

Všetko sa začalo v roku 1975 vynájdením telekomunikačného protokolu X10 pre domácu automatizáciu. X10 posiela 120khz frekvenčné výboje obsahujúce digitálnu informáciu ktorú existujúce smart zariadenie príjme a spracuje.

Príklady smart home technológie

Takmer každý kúsok technológie, ktorá sa dostala do domácnosti má alternatívu v inteligentom riešení.

  • Smart TV sa pripája ku internetu pre jednoduchú manipuláciu zariadenia cez mobil, ako napríklad spustenie filmu alebo prepínanie kanálu.
  • Inteligentné termostaty sú regulátory teploty prepojené s vašim smartfónom. Cezeň môžete následne teplotu regulovať a nastavovať.
  • Inteligentné vypínače sú switche pre žiarovky ktoré je možno pohodlne ovládať napríklad z postele prostredníctvom chytrého telefónu. Takéto vypínače sú dostupné v našom e-shope.
  • Chytré zámky, ich použitie sa môže líšiť, avšak funkcie ostávajú rovnaké, mobilom dokážeme na diaľku odomykať a zamykať rôzne dvere, skrinky a podobne.
  • Smart security je bezpečnostná zložka vo vašom inteligentom domove. Svojim mobilným zariadením môžete sledovať kamery aj keď ste na druhej strane sveta. Takéto kamery si môžete zakúpiť u nás v e-shope.